Szczaw (Rumex L.) to rodzaj roślin z rodziny rdestowatych. Szczaw pochodzi z Eurazji i jest pospolitą rośliną w siedliskach trawiastych. Często uprawia się go jako warzywo liściaste lub zioło. Szczaw pospolity jest uprawiany od stuleci.
Obejmuje około 200 gatunków szeroko rozprzestrzenionych na całym świecie, zwłaszcza w strefach klimatu umiarkowanego. Występują na terenach podmokłych, na brzegach wód, na terenach zalewowych zarówno nad rzekami, jak i wzdłuż wybrzeży morskich, na łąkach.
Niektóre gatunki są jadalne i wykorzystywane jako warzywo, zwłaszcza szczaw zwyczajny, ogrodowy i tarczolistny, inne gatunki są chwastami w uprawach lub wykorzystywane są leczniczo (np. szczaw kędzierzawy).
Szczaw zwyczajny (Rumex acetosa L.) – gatunek rośliny z rodziny rdestowatych. Występuje w całej Europie i na większości obszaru Azji, w Afryce Północnej i w Australii. Rozprzestrzenił się wraz z europejskim osadnictwem w Ameryce Południowej i Afryce. W Polsce gatunek pospolity na całym obszarze. Szczaw zwyczajny, zwany także szczawiem pospolitym lub szczawiem ogrodowym, jest wieloletnią rośliną zielną.
Występuje w siedliskach trawiastych w całej Europie od północnego wybrzeża Morza Śródziemnego do północnej Skandynawii i w częściach Azji Środkowej. Występuje jako gatunek introdukowany w częściach Nowej Zelandii, Australii i Ameryki Północnej.
Istnieją odmiany z czerwonymi ogonkami i żyłkami (kolor wynikający z obecności ochronnego pigmentu, antocyjanu), używane do celów ozdobnych.
![]() |
„Escalope de saumon à l'oseille” (łosoś eskalope w sosie szczawiowym), wymyślone w 1962 roku przez braci Troisgros, jest daniem francuskiej nouvelle cuisine. Łosoś ze szczawiem to francuskie danie gourmet, symbol restauracji gourmet Troisgros w Roanne i nowej kuchni lat 70. XX wieku, stworzonej przez szefów kuchni Jeana Troisgrosa i Pierre’a Troisgrosa. Ten przepis składa się z cienkich eskalopków z dzikiego łososia z Loary, śmietanki kremówki, masła, bulionu rybnego, wytrawnego białego wina, wermutu, szalotki, świeżego szczawiu, oliwy i cytryny. Kuchnia francuska tradycyjnie gotuje ryby ze szczawiem, ponieważ jego kwasowość rozpuszcza cienkie ości ryb.
![]() |
Zupa szczawiowa
- 150 g liści świeżego szczawiu
- 1,5 litra bulionu z kurczaka lub warzywnego
- 3 jajka
- 1/2 szklanki śmietany
- 4 łyżki masła
- 3 łyżki mąki
- 1 cebula lub szczypiorek
- sól
Przygotowanie:
- Szczaw myjemy pod bieżącą wodą, odrywamy łodyżki i drobno kroimy liście.
- Rozpuszczamy 3 łyżki masła w garnku na średnim ogniu. Dodajemy cebulę i smażymy przez 5 minut.
- Wlewamy bulion do garnka, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy liście szczawiu i cebulę. Gdy szczaw będzie prawie zwiędły, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 10 minut. Dodajemy mąkę i gotujemy na średnim ogniu przez 3 minuty.
- Do zupy dodajemy pozostałe masło, śmietanę i doprawiamy solą.
- Zupę podajemy z połówkami jajek ugotowanymi na twardo.
Szczaw w cieście filo
Składniki:
- 6 liści szczawiu
- 1 cukinia
- 1 średnia marchewka
- 6 płatów ciasta filo
- 4 łyżki śmietany
- 200g sera Philadelphia
- 100g sera feta
- 2 łyżki masła
- czarny pieprz
- natka pietruszki
Przygotowanie:
- Cukinię i marchewkę ścieramy na tarce.
- Łączymy śmietanę i sery, delikatnie mieszając, doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem.
- W naczyniu do pieczenia układamy płaty ciasta, jeden na drugim. Każdy płat dokładnie smarujemy masłem.
- Na cieście układamy kolejno masę serową, liście szczawiu, cukinię i marchewkę.
- Ciasto pieczemy przez 15 - 20 minut, w rozgrzanym piekarniku, w temperaturze 180 stopni C.
- Po upieczeniu ciasto posypujemy natką pietruszki