niedziela, 17 maja 2009

Szparagi

Szparagi (Asparagus officinalis) - roślina warzywna z rodziny liliowatych. Częścią jadalną są grube, mięsiste pędy zakończone główką. Szparagi należą do wykwintnych warzyw, są niskokaloryczne i posiadają wiele składników mineralnych takich jak potas, magnez, fosfor, wapń oraz witaminy B i C. Rozróżniamy szparagi białe, zielone i fioletowe. Te pierwsze są najczęściej spotykane i uprawiane. Są twrdsze od zielonych, a przed gotowaniem należy je obrać. Szparagi zielone są bardziej delikatne. Szparagi fioletowe uprawia się głównie we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych. Szparagi można przyrządzać na wiele sposobów, można je podawać ugotowane, polane stopionym masłem i zrumienioną bułką tartą, ale również z różnymi sosami np. holenderskim. Zupa szparagowa podana z groszkiem ptysiowym lub grzankami to niezwykle delikatne danie, a szparagi zapieczone w sosie Mornay stanowią niezwykły rarytas.



Białe i zielone szparagi w sosach emulsyjnych
Składniki:
  • białe i zielone szparagi
  • sos zielony: sos holenderski połączony ze szpinakiem i z orzechami włoskimi
  • sos biały: sos muślinowy z dodatkiem płatków suszonego czosnku
Przygotowanie:
1. Białe szparagi
  1. Szparagi białe należy obrać zaczynając tuż pod główką, odcinając zdrewniałe końce. Gotować około 20 minut w osolonej i ocukrzonej wodzie nie dopuszczając do zbytniego rozgotowania. Po ugotowaniu natychmiast odcedzić.
  2. Przygotować sos holenderski: zagotować 50 ml białego wina z 50 ml wody, dodać sól, szczyptę pieprzu i gałki muszkatałowej, wlać 1 łyżeczkę soku z cytryny i ostudzić. Wymieszać 5 żółtek z przygotowanym płynem. Wstawić razem z garnkiem do większego garnka z gotującą się wodą. Ubijać sos trzepaczką dodając po kawałku masła (150 g masła), aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Gotowy sos holenderski zabarwić na zielono dodając 1 łyżkę przecieru ze szpinaku.
  3. Szparagi polać sosem i posypać pokruszonymi orzechami włoskimi.
2. Zielone szparagi
  1. Szparagi zielone są delikatniejsze od białych, nie trzeba ich obierać i należy gotować je znacznie krócej tj, około 10-15 minut w osolonej i ocukrzonej wodzie.
  2. Przygotować sos muślinowy czyli sos holenderski z dodatkiem śmietanki: 300 ml sosu holenderskiego wymieszać z ubitą na sztywno śmietanką 30% (100 ml).
  3. Szparagi polać sosem i posypać suszonymi płatkami czosnku.


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...