środa, 2 lipca 2008

Banany

Banan (Muza) - Rząd: imbirowce. Rodzina: bananowate. Rodzaj: banan.  Bananowiec to nie drzewo, a bylina osiągająca wysokość do 15 m.  Inne nazwy: banan zwyczajny, banan właściwy, błogosława, figa rajska, pizang, muza. Banan właściwy pochodzi od dzikich gatunków banana rosnących na Półwyspie Malajskim. Z Azji jego uprawa rozszerzyła się na Afrykę i Amerykę. Jest jedną z najstarszych uprawianych roślin. Roślina powszechnie uprawiana dla owoców.

Plantacje bananów możemy spotkać w krajach międzyzwrotnikowych i podzwrotnikowych. Banany przeznaczone do międzynarodowego handlu uprawiane są na dużych plantacjach i pełną nad nimi kontrolę sprawują międzynarodowe organizacje. Największymi potentatami bananów są: Chiquita (USA), Dole (USA), Del Mointe (Chile). Banany na rynek amerykański pochodzą przede wszystkim z Kostaryki, Ekwadoru, Kolumbii, Gwatemali, Brazylii, Meksyku, Nikaragui, Wenezueli. Na rynek europejski trafiają banany z Ameryki Łacińskiej i z krajów AKP (Afryka, Karaiby, region Pacyfiku).  

 
Od 1 do 2% światowego eksportu bananów stanowią ekologiczne banany. Banany pochodzące z małych gospodarstw są stosunkowo mniejsze, ale za to dużo słodsze, no i przede wszystkim nie są nafaszerowane pestycydami i agrochemikaliami. Takie mini plantacje możemy m.in. spotkać na Maderze. Tamtejsze zbiory bananów w większości eksportowane są do Portugalii kontynentalnej. Pozostałe można znaleźć na lokalnych bazarach lub w miejscowych sklepikach, a warto pokusić się na spróbowanie, bowiem smak takich bananów jest zupełnie inny od tych, który oferuje nam polski rynek.  


Słowo banan pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa banan, co oznacz palec, lub od afrykańskiego języka wolof, który określa tę roślinę banaana. Liście banana są olbrzymie, zielone i lśniące, rosnąc zawijają się szczelnie wokół siebie tworząc łodygę.


Z podziemnego kłącza wyrasta olbrzymi purpurowy kwiat. Kwiat banana jest duży, fioletowo-czerwony i rośnie na końcu kiści bananów.  Jeśli otworzymy wnętrze możemy zobaczyć małe jasnożółte kwiaty, które z czasem zamieniają się w banany.


Serce banana to również popularnie używana nazwa kwiatu banana. A sam kwiat, oryginalny w swoim wyglądzie, bardziej przypomina owoc lub warzywo.
 .
  
Na Maderze bardzo ważną role odgrywa uprawa bananów. Najwięcej plantacji bananowych znajduje się w gminie Camara de Lobos oraz w Madalena do Mar. Uprawą bananów zajmuje się wielu mieszkańców wyspy.  Najczęściej jest to jedyne źródło utrzymania dla całej rodziny. 
 .

Potężna kiść bananów potrafi sporo ważyć. 
 .

Łodyga bananów to olbrzymie liście nakładające się na siebie. Kiedy banany dojrzeją łodyga jest ścinana, a już wkrótce u podstawy wyrasta kolejna młoda roślina.
 .

Owoce banana różnią się długością (6 - 35 cm) oraz kolorem skórki (zielone, żółte lub czerwone). Istnieje ponad 200 odmian bananów.
 

Owoce, pokryte miękką niejadalną skórką, są podłużne i lekko wygięte. Banany zawierają w swym kremowym, mączystym miąższu 7% skrobi, 20% cukrów, 1% białek, 0,5% tłuszczów, a także witaminę C, B, PP i dużo składników mineralnych (potas, magnez, żelazo, miedź, cynk, fosfor, jod i mangan).

Banany zawierają serotoninę, która jest jednym z neuroprzekaźników i wpływa na dobre samopoczucie.
 .

Obok odmian słodkich i soczystych istnieją też odmiany bananów skrobiowych (mączystych), które stanowią podstawę wyżywienia ludności afrykańskiej (są one tam gotowane niczym ziemniaki, pieczone jak chipsy, mielone na kaszę i mąkę). Banany skrobiowe są najczęściej koloru zielonego.
Banany czerwone rosną tylko na Zanzibarze. Są grube, krótkie, bardzo słodkie i mają przyjemny mocny aromat.
 

 

 
 

Ciasto bananowe z kremem śmietankowym


Składniki:

 • 1 1/2 szklanki rozgniecionych dojrzałych bananów (około 3 bananów)
 • 2 banany
 • 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
 • 1/4 szklanki oleju roślinnego
 • 1 szklanka cukru
 • 2 duże jajka
 • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
 • 2 filiżanki mąki pszennej
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • 1/2 łyżeczki soli
 • 25 dag serka śmietankowego
Przygotowanie:
 1. Rozgrzewamy piekarnik do 175°C. Formę do pieczenia keksów smarujemy tłuszczem i obsypujemy mąką.
 2. W dużej misce mieszamy: puree bananowe, śmietanę, olej roślinny, cukier, jajka i ekstrakt waniliowy. Mieszamy, aż wszystkie składniki dobrze się połączą.
 3. W drugiej misce łączymy mąkę, sodę oczyszczoną i sól. Stopniowo dodajemy tę suchą mieszankę do mieszanki bananów. Delikatnie mieszamy.
 4. W osobnej misce ubijamy serek śmietankowy na gładką masę.
 5. Do przygotowanej formy do pieczenia wlewamy połowę ciasta bananowego. Na cieście rozsmarowujemy serek śmietankowy, układamy banany, a następnie dodajemy resztą ciasta.
 6. Pieczemy przez 50-60 minut lub do momentu, gdy wykałaczka wbita w środek będzie czysta.
 7. Ciasto pozostawiamy w formie,  do ostygnięcia, przez 10 minut, a następnie przenosimy je na metalową kratkę, aby całkowicie ostygło.


 


 .

 
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...