sobota, 29 stycznia 2011

Kardamon

Kardamon (Elettaria caramonum) - aromatyczna roślina pochodząca z południowo-wschodniej Azji (Indie, Cejlon, Sri Lanka). Roślina znana już starożytnym Grekom i Rzymianom, którzy stosowali ją jako przyprawę i wysoko cenili jej właściwości zdrowotne. Do Europy kardamon trafił przez Bliski Wschód. Obecnie uprawiany jest w Indiach, Indonezji, Chinach, Afryce Wschodniej, w tropikalnych rejonach Ameryki i Gwatemali.

Kardamon jest wieloletnią, zielną rośliną tropikalną. Rozmnaża się z nasion lub przez podział korzeni. Kwiaty mają kolor żółto-niebieski, a po przekwitnieniu tworzą owalne torebki zawierające owoce, i to właśnie one stanowią przyprawę. Dojrzałe owoce mają kolor jasnozielony, bądź jasnobrązowy. Strąki nasienne kardamonu są zbierane jesienią, gdy zaczynają się otwierać. Nasiona mają kamforowy zapach i cierpki, pikantny, ostry smak. Istnieje wiele odmian kardamonu, każda z nich lekko różni się zapachem i ostrością smaku. Wszystkie nasiona po wysuszeniu, w całości lub zmielone, używane są jako przyprawa.

Nasiona zawierają olejek lotny (ok. 6%), tłuszcz (10%), żywicę, proteiny, błonnik, skrobię, wapń, żelazo i magnez. W starożytnej Grecji kardamon stosowano jako lekarstwo, jak również używano go jako przyprawę. Stosowano na wszelkiego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego. Pomagał przy wzdęciach, niestrawności i skurczach żołądkowych. W starożytnym Egipcie był używany jako dodatek do perfum. Obecnie kardamon, dzięki przyjemnemu zapachowi, używany jest jako jeden ze składników w lekach na problemy trawienne, w leczeniu skurczów oraz kolek, przy zapaleniu oskrzeli i kamieni nerkowych. W Chinach stosowany jest jako środek odżywczy, wzmacniający organizm. 

Kardamon ma delikatny, świeży, korzenny aromat i dzięki temu doskonale nadaje się do aromatyzowania kaw, ponczów i grzanych piw. Zmienia smak sałatek owocowych, ciast i pierników, nadając im przyjemny, lekko cierpki i korzenny smak. Kardamonem przyprawia się zupy, sosy, dania z ryb i marynaty. Używa się do produkcji znanych likierów,  m. in. angostury i curacao. Kardamon jest powszechnie używany w kuchni indyjskiej. Arabowie aromatyzują nim kawę, dodając szczyptę do filiżanki. Wzmacniają w ten sposób jej smak i aromat.

Kardamon w sprzedaży występuje w postaci strączków, ziarenek lub zmielony. Najpopularniejsze odmiany to indyjski, nepalski i chiński. Należy go przechowywać w dobrze zamkniętym pojemniku i chronić przed światłem słonecznym.

Dla odświeżenia oddechu, lepszego trawienia i dezynfekcji jamy ustnej dobrze przegryżć klika nasion kardamonu.


Roladki z kajmakiem i orzechami

Składniki:
  • 1 opakowanie wafli tortowych
  • 1 puszka kajmaku, czyli słodkiej masy używanej do deserów
  • 2 ziarna kardamonu
  • 1 szklanka orzechów (włoskich, laskowych)
Przygotowanie:
  1. Wilgotną ściereczką przekładamy wafle, by zmiękły i nabrały elastyczności.
  2. Na waflach smarujemy masę kajmakową,
  3. Orzechy należy drobno posiekać i posypać nimi masę kajmakową.
  4. Ziarna kardamonu zmielić w młynku i posypać nim przygotowane wafle.
  5. Wszystkie czynności należy szybko wykonywać, tak aby wafle można było zawinąć w roladę.
  6. Zwinięte rolady wstawiamy do lodówki na 30 minut.
 

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...