niedziela, 12 sierpnia 2012

Mięta

Mięta (Mentha) - rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Jej ojczyzną są Chiny. Pierwsze wzmianki o tej roślinie odnajdujemy w papirusie Ebersa. W starożytnym Egipcie używano miętę do balsamowania zwłok. Pachnące łodygi dodawano również do kąpieli. W Rzymie dla pobudzenia działania mózgu umieszczano na głowie wianek upleciony z mięty. Mięta była popularną rośliną występującą prawie na wszystkich kontynentach i tak jest do dzisiaj. Obecnie miętę możemy spotkać w Europie, Ameryce,  Azji i Afryce.

mięta

Występuje ponad 30 gatunków rosnących dziko i uprawianych na plantacjach. Najbardziej znane gatunki to m. in. mięta wodna, długolistna, polna, zielona, okrągłolistna, pieprzowa, kędzierzawa.  Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny lecznicze, a inne jako rośliny ozdobne. Wszystkie mają pewne cechy wspólne, są bylinami wieloletnimi, liście na krótkich ogonkach, ułożone naprzeciw siebie. Kwitną drobnymi kwiatkami, od czerwca do sierpnia. Mięta jest rośliną przyprawową, miododajną, rosnącą na żyznej glebie, na słonecznym stanowisku.

Mięta nawodna, inaczej zwana wodną - należy do najpopularniejszych mięt rosnących dziko. Występuje w miejscach podmokłych i bagiennych. Często wykorzystywana jest jako roślina ozdobna do obsadzenia oczek wodnych. Osiąga wysokość do 60 cm. Roślina ma smak kwaskowaty i piekący. Ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych stosowana jest w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Kwitnie od lipca do października.
Mięta długolistna - występuje w stanie dzikim w Europie, Afryce i Azji. W Polsce występuje na całym obszarze. Rośnie na wilgotnych łąkach i polach, w pobliżu wody. Kwitnie od lipca do września, wydzielając mało przyjemny zapach.
Mięta kędzierzawa - otrzymana w wyniku łącznia różnych gatunków mięty. Na większą skalę uprawiana w USA, wykorzystywana w lecznictwie i jako przyprawa. Wyglądem przypomina miętę wodną, ale ma inny zapach. Nie zawiera mentolu.
Mięta zielona, mięta kłosowa - wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym jako przyprawa i w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Posiada bardziej owocowy, ostry smak niż inne rodzaje mięt. Występuje w centralnej Europie i w Ameryce Północnej. Uprawiana głównie we Włoszech, Francji i krajach Bałkańskich. Jako przyprawy używa się suszone liście i młode wierzchołki pędów.
Mięta pieprzowa, mięta lekarska - powstała z połączenia mięty nadwodnej i mięty zielonej. Pochodzi z Anglii, gdzie uprawiana jest na szeroką skalę. Z mięty pieprzowej pozyskujemy olejek miętowy zawierający mentol, wykorzystywany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym.
Mięta ogrodowa - uprawiana jest dla celów kulinarnych.

mięta

Mięta zawiera dużo witaminy C, wapnia, olejek miętowy, kwas askorbiowy, karoten, kwas oleanowy i ursulowy, rutynę, betaninę, związki goryczowe i sole mineralne. Mięta zielona jest bogata w witaminę A, B3 oraz fosfor, żelazo i magnez.

Napar z listków mięty działa orzeźwiająco, rozkurczowo, żółciopędnie i wiatropędnie. Mięta jest skuteczna w chorobach żołądka, przy niestrawności, kolkach i wzdęciach. Mentol zawarty w roślinie ma działanie dezynfekujące. Mięta pobudza apetyt. Olejek mięty pieprzowej używany jest jako środek do inhalacji górnych dróg oddechowych. Mięta działa relaksująco, odprężająco, łagodzi napięcie i nerwowość. Olejek miętowy stosuje się do wyrobu pasty do zębów i wszelkiego rodzaju płukanek jamy ustnej.
 

 

Mięta ma przyjemny, odświeżający zapach i chłodzący, ziołowy smak. W kuchni wykorzystywane są zarówno świeże, jak i suszone liście. Olejkiem miętowym aromatyzuje się wyroby cukiernicze: cukierki, gumy do żucia, lody, ciastka i galaretki. Dodaje się ją do syropów, alkoholi i napojów orzeźwiających. Świeżą miętę pieprzową można dodawać do sałatek, sosów, masła, potraw z ryb, drobiu i mięsa. Mięta zielona głównie używana jest jako przyprawa do deserów, napojów, gum do żucia. Mięta najbardziej popularna jest w kuchni w Anglii, na Bliskim Wschodzie i w Indiach.  W Anglii przyprawia się nią jagnięcinę i baraninę. Tradycyjnie do mięs podaje się sos miętowy. W Indii dodaje się miętę do ryżu, kaszy, przetworów typu chutney, pikantnych dań i konfitur. W krajach Arabskich pije się herbaty ziołowe z dodatkiem mięty oraz jogurty miętowe.

mięta
 

Gruszki w czekoladowo-miętowym sosie

Składniki:
  • 7 małych gruszek
  • 1 łyżka cukru
  • starta skórka z 1 cytryny
  • 2 szt. czekolady mlecznej
  • 20 listków świeżej mięty
  • 1 łyżka masła
  • 7 szt. wykałaczek
Przygotowanie:
  1. Gruszki umyć, obrać ze skóry i ugotować w osłodzonej wodzie, aż będą lekko miękkie.
  2. Przygotować sos czekoladowy. Tabliczki czekolady rozpuścić w kąpieli wodnej, dodać startą skórkę z jednej cytryny, listki mięty i masło. Całość delikatnie wymieszać. Gdy sos zacznie się ochładzać wyjąc z niego miętę.
  3. Na talerzu rozlać sos czekoladowy, ułożyć na nim gruszki ozdabiając każdą z nich listkiem mięty (najlepiej użyć do tego wykałaczek).
gruszki w sosie czekoladowo-miętowym

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...